O autorke a Liečivom tichu

Milí priaznivci Liečivého ticha, moje meno je Renata Ifková a som autorkou tohto projektu, ktorý vznikol z mojej osobnej skúsenosti. Som zakladateľkou občianskeho združenia Pinelky, ktoré sa zaoberá duševným zdravím, rúcaním predsudkov o duševných ochoreniach a psychiatrii. Sama mám tri roky diagnostikovanú schizoafektívnu poruchu a s nediagnostikovanou bipolárnou poruchou som žila už od trinástich rokov. Okrem toho mám menštruačnú psychózu, s ktorou často bojujem. Toto ochorenie na Slovensku nie je známe, i keď ním trpí dosť žien. Ak vás zaujíma čo tieto duševné ochorenia znamenajú, odpovede nájdete na našej stránke www.pinelky.sk .

Ako každý človek s duševným ochorením, bola som plná bolesti, smútku, trápenia, pochybností, výčitiek, strachu, úzkosti, omylov, chýb, sklamaní, rán, tlaku. Keď sa stanete psychiatrickým pacientom, máte pocit, že už nič horšie sa vám nemôže stať. Už totiž nemáte kam padnúť, padli ste na samé dno svojej duševnej osobnosti, na úplný okraj spoločenského života. A tam na tom dne, tam zistíte, že to môže byť ešte horšie, pretože dno nemusí byť pevné a vy sa môžete ešte aj utopiť v bahne, ktoré tam na vás čaká. Znamená to, že prepadnete svojmu duševnému ochoreniu a prestanete sa snažiť žiť plnohodnotný život. Istý čas som v tomto bahne trčala uviaznutá asi po pás, ale v jednej chvíli som sa rozhodla, že svojmu ochoreniu nepodľahnem, ale naučím sa s ním žiť, spolupracovať a načúvať tomu, čo mi hovorí.

A tak jedného dňa, keď sa opäť ozvalo moje ochorenie, ktoré máva veľmi ťažký priebeh, rozhodla som sa, že to takto ďalej ísť nemôže. Každý z nás máva pohnútky, dôvody, prečo chce niečo vo svojom živote zmeniť. No a mojim dôvodom bola jednoducho láska. Ak nemáte s duševným ochorením reálnu skúsenosť, len veľmi ťažko pochopíte ako taký človek zmýšľa, čo cíti, ako vníma životné situácie, čím všetkým prechádza. A tak som sa rozhodla môjmu veľmi blízkemu človeku písať emaily, aby som ho uviedla do obrazu, aby som mu ukázala, kto som vo vnútri. Postupne ako som písala, zistila som, že nachádzam odpovede na moje dlhoročne nezodpovedané otázky, uvedomila som si, že mi je ľahšie, že všetka ťažoba, ktorá sa ma roky držala ma zrazu začala opúšťať. A tak som sa pustila do písania všetkého, čo bolo vo mne nielenže nevypovedané, ale hlavne nespracované, nepochopené. Písala som o všetkom s čím som kedy bojovala. Keďže som na svoje emaily nedostávala žiadne odpovede, zvykla som si na svoje otázky odpovedať sama. V tomto duchu som vytvorila aj Liečivé ticho, no čas ukázal, že mnohí ľudia odpovede potrebujú a tak Liečivé ticho prešlo zmenami, aby sa dostalo do takej podoby, v akej je dnes. Dnes emaily od ľudí čítam a keď si vyžiadajú odpovede, dostávajú ich v rámci platenej služby. Registrácia aj posielanie emailov bude vždy zdarma, jediné čo bude vždy v Liečivom tichu platenou službou sú odpovede, ktoré klientom zasielame či už vo forme povzbudenia, podpory, odporúčaní navštíviť odbornú pomoc alebo vo forme iného pohľadu na ich problém. 

Takto vznikalo Liečivé ticho, ktoré mi prinieslo odpovede na všetko, na čo som ich potrebovala. Pomohlo mi prejsť tie najčiernejšie a najtmavšie zákutia vlastnej duše. Písala som o veciach, o ktorých sa veľmi ťažko rozpráva ako napríklad:

„Zneužívanie, v detstve – psychické odtrhnutie od rodiny, nepochopenie, odmietanie, bipolárna porucha od trinástich rokov, alkohol v rodine, sklamania v láske, znásilnenie, psychické vydieranie, psychické týranie, omyly, chyby, pády, rakovina, zelený zákal(glaukóm), podnikanie aj krach, riaditeľka projektu, ktorá viedla tím ľudí a vyhorela, finančný krach, dlhy, nevera, zápal mozgu, bitka, napadnutie, výkyvy nálad – raz hore, potom dole, vyhrážanie, strach o dieťa, strach o rodinu aj o seba, depresie, vyhorenie, nadváha z liekov, klamstvá, pretvárka, nízke sebavedomie, dokazovanie dokonalosti, dokazovanie, že všetko zvládnem, pokus o sebevraždu, totálny úpadok osobnosti.“

Tak toto všetko a možno ešte viac som prosím pekne ja. A viem, že nie som jediná, kto takto žil alebo žije, kto toto všetko prežil, viem to, pretože som spoznala ľudí, ktorí to mali ešte ťažšie ako ja. A možno práve to mi dalo silu, znova sa postaviť na nohy, pretože sú ľudia, ktorí to mali ťažšie a aj tak žijú a každý deň o svoj život bojujú. A jediný kto to pochopí je ten, kto zažil niečo podobné.

Keďže som nejakým spôsobom chcela nasmerovať svoj súkromný život a prácu v občianskom združení, potrebovala som samu seba upokojiť, samu seba liečiť, vedieť si pomôcť, aj keď sa u mňa rozvinie ochorenie. A práve toto mi umožnilo Liečivé ticho a emaily, ktoré som písala. 

Ak ste sa v niečom našli a ste ochotní s tým pracovať,

VITAJTE V LIEČIVOM TICHU.
Ste tu správne.

Pinterest