Otázky

K čomu slúži Liečivé ticho?
Liečivé ticho slúži k uvoľneniu napätej alebo unavenej psychiky.

Pre koho je Liečivé ticho vhodné?
Liečivé ticho je vhodné pre ľudí s rôznymi psychiatrickými diagnózami, taktiež je vhodné pre ľudí, ktorí duševne vyhoreli alebo pre ľudí, ktorí sa cítia preťažení. Je tiež vhodné pre ľudí, ktorí majú z niečoho obavy alebo strach.

Je pre mňa Liečivé ticho vhodné, ak trpím depresiami a úzkosťami?
Áno, Liečivé ticho je pre vás veľmi vhodné, nakoľko zo seba vypíšete práve tie emócie a situácie, ktoré vás ťažia.

Čo ak si neviem rady a neviem ako začať s písaním? Čo ak neviem akú tému zvoliť?
Ak neviete ako začať alebo ste sa niekde zasekli, napíšte mi na email renata.ifkova@pinelky.sk a spolu nájdeme spôsob ako vás rozpísať.

Budete odo mňa niekedy v budúcnosti požadovať za Registráciu nejaký poplatok?

Nie, za Registráciu ani za zasielanie emailov do Liečivého ticha žiadne poplatky neplatíte.

Prečo nikto nebude odpovedať na moje emaily?
Podstatou Liečivého ticha je, aby si každý človek našiel svoje odpovede a riešenia sám, práve z tohto dôvodu sa vám do vašich myšlienok nikto miešať nebude.

Čo ak chcem, aby ste na moje emaily odpovedali?

V prípade, že chcete na svoje emaily odpovede je možné požiadať o platenú službu, ku ktorej všetky potrebné informácie nájdete v Návode na písanie do Liečivého ticha, ktorý obdržíte po Registrácii.

Nahrádza Liečivé ticho psychológa alebo psychiatra?
Liečivé ticho v žiadnom prípade nenahrádza lekársku starostlivosť, no môže prispieť k lepšej komunikácii medzi vami a lekárom.

Ako často mám písať emaily a koľko emailov mám napísať?
Emaily píšte podľa vlastnej potreby vtedy, keď cítite, že niečo zo seba potrebujete dostať von. Spočiatku odporúčam, aby ste písali každý deň, ale nikdy sa do ničoho nenúťte, robte to pretože chcete, nie preto, lebo musíte. Napísať môžete desiatky alebo tisícky emailov, všetko záleží od toho, koľko starostí či bolestí chcete zo seba dostať.

Kedy mám s písaním do Liečivého ticha prestať?
Písať do Liečivého ticha nemusíte prestať nikdy. Vždy sa nájde niečo, čo človek zo seba potrebuje dostať von, takže sa môžete kedykoľvek počas života k písaniu vrátiť. Hlavne v prípade, keď cítite, že sa máte horšie.

Čo nájdem v Liečivom tichu?

Cieľom Liečivého ticha je, aby každý človek našiel svoj vnútorný pokoj. Úprimným vypísaním sa môže k tomuto cieľu priblížiť každý, kto chce na sebe pracovať.

Čo ak mám obavy a predsudky z písania?
Ak máte obavy alebo máte strach z písania, napíšte mi na email renata.ifkova@pinelky.sk a spolu nájdeme riešenie.

Čo ak neviem písať?
Možno ste nikdy nič nepísali a neviete ako začať, ale nemusíte mať obavy, písať vie každý človek. Stačí ak vás navediem a budete vedieť napísať všetko, čo vás trápi. Takže ak máte pocit, že neviete písať, napíšte mi na email renata.ifkova@pinelky.sk a spolu začneme.

Aký je rozdiel medzi písaním do denníka a do Liečivého ticha?

Keď si človek píše denník, väčšinou sa sústredí na aktuálny deň, na to, čo sa mu deje v prítomnosti. Málokto ide do hĺbky seba samého, do ďalekej minulosti, kde zažil bolesť. A ak to aj napíše do denníka, zostáva to u neho, síce sa zdôveril, ale stále to ako keby zostáva u toho človeka. My máme akúsi vnútornú potrebu zdôveriť sa niekomu inému, máme potrebu, aby nás niekto vypočul. No len málo ľudí chce aj reálne odpovede, spätnú väzbu, často práve preto ľudia nedokážu niekomu inému niečo povedať, pretože sa tej spätnej väzby obávajú. Liečivé ticho je niečo ako psychológ, ktorý vás vypočuje, ale nebude vás súdiť a nechá vás nájsť vlastné odpovede. Práve z toho dôvodu nebudeme na emaily reagovať.Človeku sa uľaví už len pocitovo, že to mohol niekomu poslať, že na niekoho posunul to, čo ho ťaží. Zistila som, že ľudia, ktorí to už stihli absolvovať, prichádzajú na také veci, ktoré by asi pred nikým neodhalili alebo by trvalo mesiace, kým by sa k takým odpovediam dopracovali. 

Pinterest